Plastové okná

Feed Rss

Profil

Plastové okná – profil

Okenný rám plastového okna sa skladá z plastového profilu a výstuže.

Výstuž okenného rámu má dve základné funkcie:

1) zamedzuje nadmernej deformácii okenných rámov a krídiel vplyvom teplotnej rozťažnosti plastových profilov

2) zvyšuje stabilitu plastových profilov zaťažených vetrom a vlastnou hmotnosťou okna, tým myslíme okenných krídel, keďže okenné rámy sa kotvia po celom obvode ostenia, alebo sú spojené do zostáv pomocou zabezpečujúcich prvkov. Ako materiál sa najčastejšie používa pozinkovaná oceľová alebo nerezová výstuž.

Poznáme ešte tzv. uzavretú a otvorenú výstuž. Podľa súčasných technológií je výhodnejšie a efektívnejšie používať otvorenú výstuž, pretože okná s otvorenou výstužou dosahujú lepšie tepelnoizolačné vlastnosti.

Čo je to profil?

Samotný profil plastového okna je tvarová plastová lišta, ktorá je rozdelená na komory, akési vzduchové dutiny vo vnútri profilu, brániace prestupu tepla. Keďže vzduch je vynikajúci tepelný izolant, komory zvyčajne neobsahujú výplň, no niekedy sa ako výplň používajú niektoré izolačné materiály. Profily potom rozlišujeme jednak podľa počtu komôr (3,4,5,6… komorové) a jednak podľa technologického prevedenia toho ktorého výrobcu ALUPLAST, VEKA, GEALAN, REHAU…

Plastové okná – typy profilov

Názorne to vidíme na obrázkoch rezu zavretým plastovým oknom v okennom ráme. Môžeme pozorovať rozdiely v komorových systémoch a výstužiach, ktoré majú červenú farbu:

 

Plastové okná - 3-komorový profil

Plastové okná - 3-komorový profil

Plastové okná - 4-komorový profil

Plastové okná - 4-komorový profil

Plastové okná - 5-komorový profil

Plastové okná - 5-komorový profil

Plastové okná - 6-komorový profil

Plastové okná - 6-komorový profil

Jednou z vlastností plastového profilu je jeho extruzná trieda, zvyčajne A alebo B. Používala sa pri dvoj a trojkomorových profiloch ako vodítko pri určovaní kvality plastového okna vzhľadom na stabilitu voči tepelným deformáciám a pevnosť rohových zvarov, keďže pevnosť rohových zvarov bola daná prevažne množstvom zvareného materiálu vonkajších stien profilov. Pri Extruznej triede sa jedná o hrúbku vonkajšej steny, pričom trieda A je hrubá 3mm a trieda B 2,7mm. Dnes pri viackomorových vystužovaných oknách sa už nepovažuje za podstatnú, keďže vďaka výstuži a vyššiemu počtu komôr sa výrazne zvýšila tak pevnosť rohových zvarov ako aj stabilita voči tepelným deformáciám a štandardne sa používa trieda B s hrúbkou 2,7mm.

Podľa čoho vybrať plastové okná

Rozhodujúce pri výbere plastového okna však nie je ani druh výstuže, ani tvar profilu, či počet komôr, najdôležitejším ukazovateľom sú tepelnoizolačné vlastnosti profilov. Vyjadruje ich hodnota Uf [W/m2K] (wat na meter štvorcový Kelvina). Pozor – čím je hodnota Uf menšia, tým lepšie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


WordPress SEO fine-tune by Meta SEO Pack from Poradnik Webmastera